Stavba dřevěné terasy svépomocí
Sibiřský modřín pokládka terasy se musí provádět v souladu s manuálem. V tom případě podlahy a chodníky budou sloužit dlouhá léta a bez oprav. Říka se, že dřevěná podlaha na terasu se musí před montáží nějakou dobu nacházet na otevřeném prostoru (ale ne pod slunečními paprsky), i když toto pravidlo není povinné.
Terasové prkno dřevěné – montáž v otevřeném prostoru
Stavba dřevěné terasy se dělá na připravené podkladní hranoly (tloušťkou 40mm), ze dřeva stejného druhu jako terasová prkna (s vlhkosti menší než 25%). Vzdálenost mezi pokladními hranoly zaleží na tloušťce terasového profilu. Například, pokud je tloušťka výrobku 28 mm, tak vzdálenost mezi hranoly musí být 500mm. Při zvětšování tloušťky na 2mm se zvětšuje vzdálenost na 70-100mm.
Terasová prkna dřevěná – Tradiční pokládka
Tradiční způsob spojení při pokládce zahradní terasy (otevřený) odpovídá technologii pokládky dřevěné podlahy. Místo hřebíků se doporučuje používat nerezové vruty. Dřevěná terasová prkna se přišroubují k hranolům s předvrtáním.
Návod na stavbu dřevěné terasy Uzavřený způsob
Uzavřený způsob montáži dává dřevěné venkovní terase atraktivní a estetický vzhled, protože je skryta příchytka k terasovým prknům. Tato technologie je více náročná, vyžaduje vysokou přesnost, důslednost a větší náklady.
Pro splnění této operace z boční strany podlahy na terasu se dělají drážky hloubkou 25 cm, do kterých se dávají plátky. Na druhé etapě se pomocí plátků spojují čelo k čelu terasové prkna z modřínu, v následku čehož vznikne ideálně rovná dřevěná terasa. Mezi prkny je nutné nechat mezeru, aby se z vnitřního a vnějšího povrchu terasové podlahy rychle vypařovala vláha.
Náklady pokládky terasy závisejí na objemu, kvalitě materiálu, typu používaných technologií. Skrytý montáž dřevěné venkovní terasy patří k více obtížným pracím, a vyžaduje určitou kvalifikaci odborníka, proto stojí víc než tradiční způsob pokládky dřevěné podlahy na terasu.
Je potřeba poznamenat, že pokud nepoložíte podlahu na terase správně, může dojít ke značnému zkrácení její životnosti. Abyste zbytečně nevyhodili peníze, měli byste se vyvarovat některých častých chyb:
1. Mezery mezi prkny jsou nezbytné. Tento nepatrný detail významně prodlouží životnost dřevěné tarasy. Díky mezerám mohou terasová prkna „dýchat“, protože probíhá provětrávání. Tyto mezery dovolují dřevěným prknům se roztáhnout, když dojde ke změnám teploty, aniž by to poškodilo jeho celistvost.
2. Vruty nebo jiný spojovací materiál není dobré utahovat až na doraz, protože pak napomáhají deformaci prken na terasu.
3. Nezapomeňte na mírný sklon terasové podlahy, aby mohla odtékat voda.
Pokud uděláte vše správně a budete příslušným způsobem terasová prkna ošetřovat, budou vám sloužit nejméně 70 let. K pravidlům ošetřování patří:
• čas od času umýt povrch vlhkým hadrem;
• pokud se na dřevěné terase ze sibiřského modřínu objeví větší skvrny, které se vám nedaří hadrem odstranit, použijte mycí prostředky bez bělících látek;
• abyste nepoškodili povrch, používejte na čištění kartáč s měkčím vlasem;
• menší škrábance nebo nerovnosti můžete odstranit pomocí jemného smirkového papíru.
Jak vidíte, montáž terasových prken může provést kdokoliv, kdo je schopen udržet v rukou nástroje. Pokud budete pracovat podle instrukcí a budete se držet pravidel, nepřijde vám ta práce moc komplikovaná. Dobře položená podlaha na terase vám budé sloužit velmi dlouho. Dobře odolávají slunci, zvýšené vlhkosti, hmyzu i mechanickému působení. Je to dokonalá varianta povrchové úpravy terasové podlahy vašeho domu nebo bytu.